Rewolucja sztuki


Marinetti – Vitesse elegante – Mots en liberte (1er record)
Piątek, Sierpień 10, 2007, 10:19 am
Filed under: Futuryzm, Malarstwo, Manifesty, Poezja

Filippo Tommaso Marinetti

Elegant speed – Liberated words (1st record)

„Liberation of words” było rewolucyjnym osiągnięciem Marinettiego, a efekty jego pracy przetrwały sam futuryzm. Pisarz deklarując bezużyteczność składni i gramatyki w serii manifestów łamał i przekraczał wszelkie dotychczasowe normy i granice. Pierwszym manifestem był opublikowany w 1909 roku w paryskim Le FigaroPierwszy manifest futuryzmu” (Le Manifeste du Futurisme), następnie w 1912 roku „Manifesto tecnico dell letteratura futurista” (Technical Manifesto of Futurist Literature), a w 1913 „Parole in liberta” (Liberated Words). Marinetti spowodował wizualizację poezji rzucając na kartkę papieru matematyczne symbole (głównie wektory, by wskazać ruch słów), słowa, semantyczne skróty, obiekty i fragmenty zdań. Zaprzestał pisania poezji zdanie po zdaniu, linijka pod linijką, wyzwalając słowa otworzył dzikie obszary umysłowych możliwości.

Powtarzanie słowa „MOI” (francuskie „ja”) pociąga twórcę i czytającego w środek dynamicznych wydarzeń. Samochody, parowce, samoloty, statki, pociągi reprezentują potencjał energetyczny Włoch, który utożsamiany jest tutaj także z koniem i jego siłą. Celem Marinettiego i futuryzmu było utrwalenie kierunku, wybicie go na pierwszy plan i podbicie nowych terytoriów.

Postęp Marinettiego w dziedzinie obrazu lingwistycznego (linguistic picture) mógł być źródłem powstania Dadaizmu, a także wizualnej poezji w latach sześćdziesiątych.

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Dadaizm… ładne słowo.

Komentarz - autor: Lex
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s%d blogerów lubi to: